Aromaterapia, olejki eteryczne, suplementy, leczniczo-dekoracyjne kosmetyki, środki do 

pielęgnacji  włosów i skury, artykuły o zdrowiu, Internet-sklep-dostawa   Partnerzy Firmy Vivasan
(Brak produktów)
Złożyć zamówienie
Katalog Profilaktyka zdrowia

Szukaj:     

Zapisz sie na liste czytelnikow:
"Produkty Vivasan dla zdrowia i urody"
E-mail:
Imie:
Główna Cennik Współpraca Aromaterapia Kontakt Nowości Formuła zdrowia Promocja  

Fałszowanie i podrabianie olejków eterycznych


 W związku z ogromną pracochłonnością i kosztami produkcji olejków eterycznych, niektórzy producenci zamiast naturalnych olejków wytwarzają ich aromatyczne odpowiedniki, czyli uzyskiwane chemicznie syntetyczne olejki aromatyczne o zapachu analogicznym do naturalnych olejków czy roślin. Olejki takie zwane są także naturalizowanymi (zapachowymi) w odróżnieniu od naturalnych eterycznych. Termin ten oznacza, iż olejek został wytworzony chemicznie i ma tylko syntetyczny odpowiednik (podróbka). 

Ponieważ niemożliwe jest skopiowanie w całości naturalnych olejków eterycznych, to większość syntetyków nie tylko nie posiada właściwości leczniczych, lecz jest niebezpieczna w aromaterapii. Nie dość, że nie uzyskuje się pożądanego efektu terapeutycznego, to dodatkowo, stosując olejki syntetyczne np. w inhalacji, można doprowadzić do rozstroju organizmu, a nawet w pewnym stopniu do zatrucia.

W trosce o własne zdrowie należy ostrożnie podchodzić do zamienników syntetycznych. Oczywiście aromaty syntetyczne stosowane są powszechnie w kosmetyce i jako takie nie wyrządzają szkody pod warunkiem, że nie stosuje się ich w celach terapeutycznych. 

Aromaty syntetyczne mogą służyć jako dodatki aromatyzujące do kąpieli (płyny do kąpieli, żele, szampony itp), należy jednak pamiętać, iż tego rodzaju aromaty nie mają nic wspólnego z naturalnym olejkiem aromaterapeutycznym.

Wraz z rosnącą świadomością konsumentów - producenci „zdobywający" rynek przede wszystkim ceną olejków – stosują nową metodę fałszowania olejków polegającą na

 łączeniu (miksowaniu) olejku syntetycznego z, niskiej jakości, olejkiem naturalnym.

Efekt jest o tyle niebezpieczny, że dodatek olejku naturalnego niekiedy skutecznie „zagłusza" syntetyczny zapach olejku syntetycznego (syntetyczne nigdy nie pachną identycznie z naturalnymi), w związku z czym trudniej jest rozpoznać olejek syntetyczny. 

Stosowanie takiej mikstury do zabiegów aromaterapeutycznych jest również wysoce niewskazane.

Jak rozpoznać syntetyczny lub pół syntetyczny olejek? 

Po pierwsze po cenie. Żaden dobrej jakości olejek naturalny nie może kosztować 5,    6, czy nawet 16 złotych. Biorąc pod uwagę ceny najwyższej jakości surowców u renomowanych np. szwajcarskich producentów olejków - wysokiej klasy olejki eteryczne muszą kosztować od kilkudziesięciu do, nawet, kilkuset złotych za buteleczkę 10ml ( w zależności od olejku ceny są bardzo zróżnicowane). Nieuczciwi sprzedawcy, żeby zdobyć klienta wykorzystują ich niewiedzę i naiwność, sprzedają syntetyczne, zapachowe olejki w bardzo niskiej cenie (6-10zł) określając ich, jako naturalne 100% olejki eteryczne. Więc pamiętajmy – cena w tym przypadku jest bardzo wyraźnym sygnałem, iż mamy do czynienia z olejkiem, który nie nadaje się do celów aromaterapii.

Po drugie - w pewnych przypadkach po nazwie olejku, gdy producent deklaruje na etykiecie olejek, który nie występuje w sposób naturalny. Dobrym przykładem jest np. „olejek Orzecha laskowego". Olejek eteryczny orzecha laskowego nie istnieje w sposób naturalny, wiemy więc wtedy na pewno, że mamy do czynienia z syntetycznym aromatem. 

Po trzecie - po zapachu. Jak wspomnieliśmy wyżej, czasem jest to zadanie utrudnione ze względu na dodawanie do syntetyków pewnej ilości olejków naturalnych niższej jakości. Jednakowoż w przypadku olejków syntetycznych w miarę wprawny klient rozpozna olejek syntetyczny po zapachu.

 Jak uchronić się przed zakupem olejku syntetycznego lub półsyntetycznego?

 Po pierwsze - należy kupować olejki wyłącznie renomowanych producentów, którzy posiadają już wyrobioną markę na rynku i opinie o ich produktach są dobre lub bardzo dobre.

Po drugie - nie należy kupować do celów aromaterapii (ze względu na wyżej opisane przyczyny) olejków najtańszych, których koszt waha się w granicach 5 - 15 złotych. Są to olejki półsyntetyczne, syntetyczne, zapachowe z dodatkiem naturalnych, ale najniższej jakości i w żadnym wypadku nie mogą być określane, jako „eteryczne” Absolutnie nie nadają się do celów aromaterapii. 

Ostrzeżenie: Do celów aromaterapii mogą być stosowane tylko naturalne 100% olejki eteryczne

Fundamentalnym znaczeniem dla aromaterapii jest fakt, iż naturalne 100% olejki eteryczne działają na poziomie komórkowym, więc  ten zasadniczy postulat całkowicie wyklucza możliwość stosowania do celów aromaterapii innych olejków eterycznych, niż 100% naturalnych i wyprodukowanych w oparciu o najwyższe  technologie. 

Po trzecie - warto jest zapytać producenta (lub jego przedstawiciela), czy zostały wykonane badania olejków i jeśli tak, to czy można zapoznać się z nimi. Badania takie najczęściej wykonuje się metodą chromatografii gazowej, która pozwala określić m.in. profil lotnych składników olejku. 

Jeśli producent / sprzedawca posiada takie badania i na dodatek gotów jest je udostępnić - jest to poważny argument za tym, iż producent danego olejku nie ma przed nami nic do ukrycia. Kto bowiem chciałby pochwalić się przed klientem złymi wynikami badania jakości? 

Vivasan realizuje  olejki eteryczne, produkowane przez firmę Elixan Aromatica GmbH. Jakość produkowanych olejów kontrolowana i badana metodą chromatografii gazowej i chromato-mas-spektrometrii. Należy podkreślić, że do stosowania w szwajcarskich szpitalach i klinikach do celów aromaterapii dopuszczone tylko  olejki eteryczne firmy Elixan Aromatica GmbH. A ponieważ wiemy, że Szwajcaria to kraj o bardzo wysokim poziomie rozwoju ekonomicznego oraz poziomie życia społecznego i dba o swoje obywateli. Więc jeżeli Szwajcaria mówi, że Elixan Aromatica GmbH to są najlepsze olejki eteryczne, to należy to wziąć pod uwagę.  Elixan Aromatica GmbH jest wyłącznym producentem olejków eterycznych dla firmy Vivasan, dla tego na opakowaniu widnieje tylko nazwa firmy Vivasan. 

Właśnie mamy zaszczyt, że pracujemy akurat z olejkami eterycznymi Elixan Aromatica GmbH.  Bądźcie pewni, jeżeli powierzyliście swoje zdrowie tym olejkom, to macie do czynienia ze specjalistami najwyższego stopnia.  Możecie być spokojni za swoje zdrowie, zdrowie swoich bliskich, jak również za zdrowie swoich dzieci.  

Firma Vivasan na bieżąco prowadzi badania olejków w laboratorium w Szwajcarii, jak również wykonała badania właściwości olejków na Akademii Medycznej, Wydział Farmacji w Warszawie.

Naturalne olejki eteryczne wyprodukowane przez Elixan Aromatica GmbH dla firmy Vivasan posiadają Sertyfikat GMP 

Zapoznaj się z Aromaterapią Vivasan

 

Zamówienia i kontakt:

WWW.pl.vivasan.org

www.vivasan.me

Tel.+48501782111