Aromaterapia, olejki eteryczne, suplementy, leczniczo-dekoracyjne kosmetyki, środki do 

pielęgnacji  włosów i skury, artykuły o zdrowiu, Internet-sklep-dostawa   Partnerzy Firmy Vivasan
(Brak produktów)
Złożyć zamówienie
Katalog Profilaktyka zdrowia

Szukaj:     

Zapisz sie na liste czytelnikow:
"Produkty Vivasan dla zdrowia i urody"
E-mail:
Imie:
Główna Cennik Współpraca Aromaterapia Kontakt NowoÅ›ci FormuÅ‚a zdrowia Promocja  

Jałowiec-historia zastosowania


JaÅ‚owiec (Juniperus communis) to nazwa reliktowej roÅ›liny leczniczej znanej już w czasach biblijnych, kiedy używano jej do odpÄ™dzania zÅ‚ych duchów. W niektórych kulturach jest symbolem wiecznego życia, sÄ…dzono że może on zwalczać Å›mierć. Nazwa gatunkowa inniperus pochodzi od celtyckiego sÅ‚owa „jeneprus”, czyli kolczasty, a Å‚aciÅ„skie „communis” znaczy zwykÅ‚y.

W mitologii greckiej Jazon i Medea przy pomocy jałowca usypiają smoka strzegącego Kolchidzie złotego runa.

Starożytni Egipcjanie palili jałowiec, wdychając jego opary, w celu duchowego i fizycznego oczyszczenia.

Indianie póÅ‚nocnoamerykaÅ„scy używali jaÅ‚owca do leczenia ran, chorób skóry, koÅ›ci i stawów, umieszczajÄ…c chorych wÅ›ród zaroÅ›li jaÅ‚owca, gdzie powietrze nasycone byÅ‚o leczniczymi substancjami.

Avicenna polecaÅ‚ jaÅ‚owiec jako Å›rodek moczopÄ™dny. JaÅ‚owiec spalano we francuskich szpitalach w czasie epidemii ospy, używano go także w walce z dżumÄ… i innymi chorobami zakaźnymi. W Å›redniowieczu odkryto różnorodne wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci lecznicze jaÅ‚owca, które z powodzeniem wykorzystuje siÄ™ po dziÅ› dzieÅ„.

W Rosji pierwsze pisane wzmianki o leczniczych wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ciach jaÅ‚owca zostaÅ‚y wydane w 1772 w czasopiÅ›mie „Magazyn Ekonomiczny”, wskutek czego jaÅ‚owiec zostaÅ‚ wÅ‚Ä…czony do oficjalnej farmakologii. Na Rusi dawniej uważano, że jaÅ‚owiec chroni od ukÄ…szeÅ„ węży, dlatego nasi przodkowie nosili na szyi woreczki z zaszytymi nasionami jaÅ‚owca. W NiedzielÄ™ PalmowÄ… w cerkwiach wkÅ‚adano poÅ›wiÄ™cone wiÄ…zanki jaÅ‚owca za ikony. Uważano to za ochronÄ™ nie tylko od zÅ‚ych duchów, ale i od pożarów i bÅ‚yskawic. W czasach Dymitra DoÅ„skiego do Å‚aźni chodziÅ‚o siÄ™ nie tylko z brzozowymi, ale i z jaÅ‚owcowymi witkami. „Dla zdrowego powietrza” w chatach chÅ‚opskich posypywano gorÄ…cy popióÅ‚ igieÅ‚kami jaÅ‚owca, chroniÄ…c siÄ™ tym samym od much i komarów. Na Krymie, aby uchronić rzeczy od moli, wkÅ‚adano do skrzyÅ„ z weÅ‚nianÄ… odzieżą kawaÅ‚ki aromatycznego jaÅ‚owcowego drewna.

Pod koniec XIX wieku olejek jaÅ‚owcowy, tÅ‚oczony z igieÅ‚ i jagód jaÅ‚owca, używano do sterylizacji nici chirurgicznych.

W medycynie ludowej jaÅ‚owiec peÅ‚ni podstawowÄ… rolÄ™. Jagód używa siÄ™ jako Å›rodka wzbudzajÄ…cego apetyt, w postaci wywaru przy chorobach wÄ…troby, pÄ™cherza moczowego, kamicy nerek, zapaleniu przydatków i reumatyzmie. Same jagody je siÄ™ przy wrzodach żoÅ‚Ä…dkach. Wywar z jagód i gaÅ‚Ä™zi pije siÄ™ przy braku miesiÄ…czki. Wiele z tych receptur wywodzi siÄ™ od wskazaÅ„ Sebastiana Kneippa. Z jagód sporzÄ…dza siÄ™ również spirytus jaÅ‚owcowy używany zarówno wewnÄ™trznie, jak i zewnÄ™trznie.

WspóÅ‚czesna medycyna stosuje jagody jaÅ‚owca przy obrzÄ™kach, jako Å›rodek moczopÄ™dny, a także w chorobach nerek, pÄ™cherza moczowego, dróg moczowych, jako Å›rodek dezynfekujÄ…cy, przeciwbakteryjny i przeciwzapalny. W postaci wyciÄ…gu stosuje siÄ™ go z antybiotykami i innymi lekami. W Polsce i w BuÅ‚garii jagody jaÅ‚owca sÄ… stosowane jako Å›rodek diuretyczny w chronicznych zapaleniach nerek i pÄ™cherza moczowego, chorobach wÄ…troby, zapaleniach skóry i reumatyzmie.

W Niemczech, oprócz wymienianych już chorób, owocami jaÅ‚owca leczy siÄ™ choroby żoÅ‚Ä…dka, wÄ…troby i choroby skórne (Å›wierzb, liszaj, wysypki).

We Francji uważa się wszystkie części jałowca za dobroczynne dla zdrowia. Od dawna używa się go jako skutecznego środka diuretycznego.

Jako surowiec lekarski wykorzystuje siÄ™ dojrzaÅ‚e szyszkojagody, które zbiera siÄ™ na przeÅ‚omie wrzeÅ›nia i października. Szyszkojagody zawierajÄ… 0,5 – 2% olejku eterycznego, w skÅ‚ad którego wchodzÄ… mono – i bicykliczne monoterpeny i seskuiterpeny (pinina, kadynina, borneol, kamfora, i terpinian); oprócz tego w szyszkojagodach zawarte sÄ… cukry (okoÅ‚o 40%), żywice (okoÅ‚o 10%), tÅ‚uszcze, substancje pektynowe (pentozany), kwasy organiczne (jabÅ‚kowy, mrówkowy, octowy), barwnik juperyn, witamina C, wosk. Wydzielina szyszkojagód jaÅ‚owca – podfilotoksyn, redukuje opuchlizny i obrzÄ™ki.

JaÅ‚owiec od wieków wykorzystywany jest do produkcji kosmetyków w różnych krajach Å›wiata. Stosowano go do walki z Å‚ysieniem i w celu wzmocnienia wÅ‚osów.