Aromaterapia, olejki eteryczne, suplementy, leczniczo-dekoracyjne kosmetyki, środki do 

pielęgnacji  włosów i skury, artykuły o zdrowiu, Internet-sklep-dostawa   Partnerzy Firmy Vivasan
(Brak produktów)
Złożyć zamówienie
Katalog Profilaktyka zdrowia

Szukaj:     

Zapisz sie na liste czytelnikow:
"Produkty Vivasan dla zdrowia i urody"
E-mail:
Imie:
Główna Cennik Współpraca Aromaterapia Kontakt NowoÅ›ci FormuÅ‚a zdrowia Promocja  

Mechanizmy starzenia się skóry


1. Mechanizmy starzenia siÄ™ skóry

Biologiczny proces starzenia siÄ™ skóry czÅ‚owieka zaczyna siÄ™ już w wieku 25 lat na skutek dziaÅ‚ania szkodliwych czynników drażniÄ…cych – zanieczyszczeÅ„ powietrza, zmian klimatu, lub z powodu zmian hormonalnych zachodzÄ…cych w organizmie.

Od niedawna zaczÄ™to rozróżniać starzenie „wewnÄ™trzne” lub „biologiczne” oraz starzenie „zewnÄ™trzne”. PrzyczynÄ… starzenia wewnÄ™trznego jest spowolnienie procesu podziaÅ‚u komórek, co charakteryzuje siÄ™ obniżeniem zdolnoÅ›ci skóry do regeneracji. Wierzchnie warstwy skóry stajÄ… siÄ™ wskutek tego cieÅ„sze, zmniejsza siÄ™ zawartość wilgoci i tÅ‚uszczu w tkankach, spada ilość odżywiajÄ…cych skórÄ™ naczyÅ„ krwionoÅ›nych.

„Starzenie zewnÄ™trzne” nazywa siÄ™ także „starzeniem od Å›wiatÅ‚a”. Powoduje je przede wszystkim zgubne dziaÅ‚anie promieni UV A.

Promienie UV A oddziaÅ‚ujÄ… na naszÄ… skórÄ™ zmieniajÄ…c neutralne czÄ…steczki zawarte w komórkach w agresywnie pobudzone molekuÅ‚y – wolne rodniki. ReagujÄ…c z komponentami skóry rozpoczynajÄ… Å‚aÅ„cuchowÄ… reakcjÄ™ tworzenia nowych czÄ…steczek o zgubnym dla skóry dziaÅ‚aniu. NiszczÄ…c komórki od Å›rodka, blokujÄ… mechanizmy obronne skóry. JeÅ›li ich dziaÅ‚anie nie przekracza pewnego poziomu krytycznego, to organizm jest w stanie sam neutralizować wolne rodniki. Jednak bariera ochronna skóry nie zawsze radzi sobie z dziaÅ‚aniem czynników zewnÄ™trznych.

Strukturami najbardziej narażonymi na dziaÅ‚anie wolnych rodników sÄ… bÅ‚ony komórkowe, zaÅ› w szczególnoÅ›ci zawarte w nich lipidy. W wyniku dziaÅ‚ania wolnych rodników bÅ‚ony komórkowe tracÄ… swojÄ… gÅ‚ównÄ… wÅ‚aÅ›ciwość - chronienia zawartoÅ›ci komórki i niedopuszczania szkodliwych substancji do jej wnÄ™trza. Prowadzi to do naruszenia procesów przemiany materii wewnÄ…trz komórki, która nastÄ™pnie ginie.

Kolejnym podatnym na uszkodzenia elementem komórki jest DNA (kwas dezoksyrybonukleinowy), którego uszkodzenie prowadzi do naruszenia procesu podziaÅ‚u komórek i do ich zagÅ‚ady. Wolne rodniki poczÄ…tkujÄ… mechanizm powstawania wielu chorób, miÄ™dzy innymi chorób skóry. Komórka traci wodÄ™ i nabiera skÅ‚onnoÅ›ci do przedwczesnego starzenia siÄ™ i rozwoju chorób zapalnych.

Jest kilka sposobów walki z wolnymi rodnikami- przy pomocy preparatów „wyÅ‚apujÄ…cych” i neutralizujÄ…cych wolne rodniki oraz przy pomocy antyoksydantów – substancji powstrzymujÄ…cych powstawanie wolnych rodników na dowolnym jego etapie. Antyoksydantami sÄ… witaminy E, C, A, grupy B, betakaroten, flawonoidy, enzymy (dysmutaza nadtlenkowa) oraz aminokwasy (cysteina i GSH).

Za gÅ‚ówny czynnik wywoÅ‚ujÄ…cy choroby i przedwczesne starzenie siÄ™ skóry uważa siÄ™ promienie ultrafioletowe. Aby zapobiegać ich negatywnemu oddziaÅ‚ywaniu, kosmetyki czÄ™sto zawierajÄ… filtry UV. Filtry te skÅ‚adajÄ… siÄ™ z rozpuszczalnych w tÅ‚uszczach pochodnych siarki i w poÅ‚Ä…czeniu z witaminami skutecznie chroniÄ… skórÄ™ przed dziaÅ‚aniem promieni UV, wolnych rodników i starzeniem siÄ™. Nadmierne korzystanie z kÄ…pieli sÅ‚onecznych może prowadzić do powstawania komórek atypowych, które przy dalszym dziaÅ‚aniu sÅ‚oÅ„ca mogÄ… przeksztaÅ‚cać siÄ™ w komórki rakowe.

Niekontrolowane naÅ›wietlanie promieniami sÅ‚onecznymi ma również niszczÄ…cy wpÅ‚yw na swoisty „szkielet” podtrzymujÄ…cy skórÄ™ , zÅ‚ożony z kolagenu i elastyny. Komórki skóry z czasem produkujÄ… coraz mniej kolagenu. Powoduje to zmniejszenie sprężystoÅ›ci skóry i tworzenie siÄ™ zmarszczek. JeÅ›li chodzi o wewnÄ™trzne mechanizmy starzenia siÄ™ skóry, wyróżnia siÄ™ ich trzy:

Kolagenowy mechanizm starzenia siÄ™ skóry – zwiÄ…zany jest z gromadzeniem poÅ‚Ä…czonych ze sobÄ… wÅ‚okiem kolagenowych. WÅ‚ókna te jak siatka oddzielajÄ… naskórek od skóry wÅ‚aÅ›ciwej i przenikajÄ…c caÅ‚Ä… skórÄ™ nadajÄ… jej twardość i elastyczność. W czasie trwania życia zachodzi systematyczna synteza i destrukcja wÅ‚ókien kolagenowych. Ale wÅ‚ókna, w których pod wpÅ‚ywem dziaÅ‚ania rożnych czynników zaszÅ‚y zmiany nie ulegajÄ… rozkÅ‚adowi przy pomocy enzymu kolagenozy, ale odkÅ‚adajÄ… siÄ™ w przestrzeni pomiÄ™dzy komórkami, co prowadzi do obniżenia elastycznoÅ›ci skóry, pojawienia siÄ™ zmarszczek, a w starszym wieku także starczej pigmentacji skóry.

Hialuronowy mechanizm starzenia siÄ™ skóry można streÅ›cić nastÄ™pujÄ…co: kwas hialuronowy to zÅ‚ożona molekuÅ‚a bioorganiczna rozmieszczona w przestrzeni miÄ™dzykomórkowej skóry w postaci stabilnego żelu z wodÄ…. Za poÅ›rednictwem tego żelu odbywa siÄ™ wydalanie zÅ‚ogów i przemieszczanie różnych substancji (w tym komponentów kosmetycznych) do komórek skóry. Wraz z wiekiem kwas hialuronowy odkÅ‚ada siÄ™, co czyni strukturÄ™ żelu mniej przenikalnÄ…, utrudniajÄ…c wymianÄ™ materii. Ma to zÅ‚y wpÅ‚yw na skórÄ™. Produkowany przez organizm enzym rozkÅ‚adajÄ…cy kwas hialuronowy – hialuronidaza, w procesie starzenia siÄ™ organizmu traci swoje funkcje i aby prawidÅ‚owo dziaÅ‚ać potrzebuje pomocy z zewnÄ…trz.

Regeneracyjny mechanizm starzenia siÄ™ skóry charakteryzuje siÄ™ obniżeniem szybkoÅ›ci podziaÅ‚u komórek w dolnej warstwie naskórka. Wraz z wiekiem, w przybliżeniu po 30 – 35 roku życia, szczególnie przy zmianach hormonalnych w organizmie, zmniejsza siÄ™ ilość produkowanych hormonów. Prowadzi to do obniżenia tempa podziaÅ‚u komórek spodniej warstwy naskórka, przy staÅ‚ym tempie rogowacenia komórek warstwy zewnÄ™trznej, które zwiÄ…zane jest z dziaÅ‚aniem czynników zewnÄ™trznych. W rezultacie ilość warstw keratynowych zwiÄ™ksza siÄ™ z 5 – 6 do 7 – 9 i wiÄ™cej. Skóra staje siÄ™ mniej elastyczna, pojawiajÄ… siÄ™ zmarszczki.

U niektórych osób skóra staje siÄ™ sucha, obserwuje siÄ™ Å‚uszczenie wierzchnich warstw naskórka. Skóra „sypie siÄ™”. Aby zablokować ten proces, niezbÄ™dne jest użycie regenerujÄ…cych kremów i kremów–masek z dodatkami bioaktywnymi stymulujÄ…cymi regeneracjÄ™ skóry.